Banner
Banner
Banner
Banner

Fisk & Fangst Djursland Hopsa ved Gjerrild

By PLAVEB

Hopsa ved Gjerrild

AddThis Social Bookmark Button

   Gjerrild
111113_peter_albertsen_orred
Peter Albertsen med dagens ørred.

Vindmøllerne stod stille da vi ved nitiden kørte mod den nordlige del af Djursland. Da vi ankom til Gjerrild, kunne vi nyde et stillet Kattegat med en smule uklart vand - hvilken normalt er en fordel.

Der gik det meste af en time inden jeg så en ørred springe et godt stykke ude. Snart så vi flere fisk springe fri af vandet. Fiskede også forgæves til et par stykker der provokerende viste sig i overfladen. Specielt en mindre ørred havde udset sig at området omkring Peter til at lege hopsa... Gang på på gang sprang ørreden lodret ud af vandet uden at vise den mindste interesse for Peters flue, der blev skiftet et par gange.

Snart ver det slut med springeriet og det lykkes nu for Peter at kroge en stridbar ørred, der denne gang hoppede med fluen i munden! 

Senest opdateret (Søndag, 13. november 2011 16:00)

 

Tilføj kommentar


Sikkerhedskode
Opdater

Danish Czech Dutch English Finnish German Japanese Swedish
My YouTube Videos
Lignende artikler
Nyheds arkiv
Djurslandgalleri

Djurslandgalleri

Fiskepladser omkring Djursland. Her finder du det hele!