Fiskepladser Glenstup Sø Dyrlægen

Dyrlægen

AddThis Social Bookmark Button

Mit første møde med Dyrlægen fandt sted midt i 70’erne. Jeg var til instruktion i kast med enhånds fluestang på fodboldbanen i Aalestrup. Lidt tættere kom jeg på Preben Torp Jacobsen, da jeg i egenskab af min uddannelse og daværende ansættelse hos FDM, kunne hjælpe Preben med at trimme ”folkevognen” og de to drilske karburatorer. Folkevognen skulle kunne køre godt, og helst stærkt. For udover fiskeriet, fluerne bøgerne gik det op for mig at Preben også havde en ganske stor svaghed for hurtige biler.

Under et af mine besøg i huset på Hvilsom Hede – jeg skulle have lidt hjælp til en artikel til Flugfiske i Norden – kom vi seriøst til at snakke om gedder på flue. Preben havde som sædvanligt styr på litteratur og teori. Jeg havde siden begyndelsen af 80’erne eksperimenteret op nået en betydelig praktisk erfaring. Jeg tror nok vores snak endte med at jeg udstedte en fangstgaranti, samt en aftale om et møde på Glenstrup Sø. Preben havde endnu sin første fluegedde til gode!

Vi var midt i august. Vandet var lunt og grønligt af alger. Rankegrøden stod højt – et perfekt skjulested for årsyngel og småfisk.

Vi lagde båden til land mellem sivene på søens nordside, vest for Gettrup Odde. Preben havde medbragt en af Kenneth Boströms Rackelhane stænger, der er kendetegnet ved at bunddelen er af splitcane og topdelen af kulfiber.

Modsat andre søen opholder gedderne sig i sensommeren gerne i det frie vand på indersiden af rankegrøden hvor vanddybden er op til godt en meter.

Mens jeg riggede Prebens stang til med forfang og godt 10 centimeter lang hackle flue, fortalte jeg om den anderledes kasteteknik, samt om affisknings- og krogningsteknikken.

Jeg lagde ud med et par gedder inden Preben kvitterede for flue og instruktion ved at lande sin første fluegedde, der måtte lide den skæbne at ende på køkkenbordet i Hvilsom for efterfølgende at blive tilberedt minutiøst efter en avanceret opskrift fra en Fransk kogebog.

Fiskeriet og især gedden gjorde et stort indtryk på dyrlægen!

 

Tilføj kommentar


Sikkerhedskode
Opdater

Geddegalleriet

Mariager Fjord galleriet

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Danish English German Japanese Norwegian Swedish
Nyheder
  • Natursyn 1 Aug 2010 | 2:03 pm

    Natursyn besøger Kong Oscars Fjord i Østgrønland og går i land på øerne i fjordsystemet for at opleve naturen i Nordøstgrønlands Nationalpark. Repodcast fra den 25. november 2006.

    Læs mere…
  • Klima og miljø 30 Jul 2010 | 5:10 pm

    Hvad kan kaldes bæredygtigt fiskeri og har vi overhovedet styr på, hvad der foregår ude i havene omkring os?

    Læs mere…
  • Nyheder fra DMI - rss 30 Jul 2010 | 2:54 pm

    Observationer af det øjeblikkelige vejr, som er en af hjørnestenene i vejrudsigterne tilblivelse, foregår mange steder på Grønland med de fuldautomatiske såkaldte ødevejrstationer. Men selv ødevejrstationer skal udskiftes med jævne mellemrum.

    Læs mere…
  • Miljøreportagen 26 Jul 2010 | 5:55 pm

    Hvert år smider hver eneste dansker i gennemsnit 63 kilo mad i skraldespanden. Mad, som kunne være endt på tallerkenen. Miljøreportagen ser på spild af fødevarer, som koster både penge og ressourcer.

    Læs mere…
  • Nyheder - Nyheder 24 Jun 2010 | 6:05 pm

    Hvad får 21 mænd i alle aldre og fra alle egne af landet til at bruge en hel weekend på at udføre hårdt manuelt arbejde og på at lære, hvordan det gøres bedst muligt?

    Læs mere…