Fiskepladser Glenstup Sø Kunstmaleren

Kunstmaleren

AddThis Social Bookmark Button

 

En gammel lidt ramponeret Morris 1000 varevogn, bedre kendt som bindingsværksmodellen med en flot kransekage malet på venstre dør var parkeret ved bådlejet. Fra Viggo og Marie havde jeg hørt om kunstmaleren og hans kone Susanne. Jeg havde fået fortalt, at Jesper Østerbye, kunstmalens borgerlige navn, var lidt af en enspænder, særling, lidt provokerende, men en dygtig fisker, specielt når det gjaldt aborrerne.

Da jeg fik min jolle fri af sivene, der omkransede vores lille bådplads, kunne jeg se en lavtliggende båd med en krumbøjet fisker ligge for anker i søens midterste bassin. Nysgerrig satte jeg kursen mod den fremmede, som havde travlt med at passe stænger, og på ingen måde signalerede snakkelyst. Jeg sejlede videre mod Gettrup Odde hvor jeg ville drive med vestenvinden og kaste mod land.

Nogle dage efter var jeg igen ved søen. Jeg var ankommet næsten samtidig med kunstmaleren, der var ved at klargøre grej og båd. Blev det til noget sidst, spurgte jeg, mens et par Thor fra posen blev åbnet.... Vi satte os på bunden af en pram der lå oppe i græsset.

Jesper fortalte om sit liv, at i sin tid var udlært som gartner, men at han i de sidste mange år havde ernæret sig som maler. Jeg fik at vide, at Susanne (Jespers kone) også var maler og i øvrigt en fremragende kok, samt at de boede i Krathuset ved Trinderup skov. I Kan jo kikke forbi ved lejlighed, sagde Jesper inden vi i hver sin båd drog på søen.,,,

Det blev i de følgende år til utal af fisketure, middage og masser af fester, stort set altid med Krathuset som udgangspunkt.

Jesper foretrak at fiske mandag til fredag, da der i weekenderne var for overrendt de fleste steder. Glenstrup Sø, Simested å samt fjordene har hver for sig leveret masser af kilo fisk til Krathusets husholdning.


Under indflydelse af af Tjernobyl ulykken i 1986 malede Jesper Østerbye dette billede, som jeg siden har haft placeret på husets mest fremtrædende plads. 


Jesper Østerbye i 1992. Billedet fik jeg skænket af Else-Anker Møller. På bagsiden af billedet står der:  "Jesper Østerbye. Født i 1936 i Birkerød. Søn af maleren Carl Østerbye. Debut Charlottenborg forårsudstilling 1965. Kunstnernes Påskeudstilling 1966. Assisterede Svend Engelund under dennes udsmykning af statsgynasiet i Frederikshavn.

Senest opdateret (Lørdag, 20. marts 2010 16:33)

 

Tilføj kommentar


Sikkerhedskode
Opdater

Geddegalleriet

Mariager Fjord galleriet

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Danish English German Japanese Norwegian Swedish
Nyheder
  • Natursyn 1 Aug 2010 | 2:03 pm

    Natursyn besøger Kong Oscars Fjord i Østgrønland og går i land på øerne i fjordsystemet for at opleve naturen i Nordøstgrønlands Nationalpark. Repodcast fra den 25. november 2006.

    Læs mere…
  • Klima og miljø 30 Jul 2010 | 5:10 pm

    Hvad kan kaldes bæredygtigt fiskeri og har vi overhovedet styr på, hvad der foregår ude i havene omkring os?

    Læs mere…
  • Nyheder fra DMI - rss 30 Jul 2010 | 2:54 pm

    Observationer af det øjeblikkelige vejr, som er en af hjørnestenene i vejrudsigterne tilblivelse, foregår mange steder på Grønland med de fuldautomatiske såkaldte ødevejrstationer. Men selv ødevejrstationer skal udskiftes med jævne mellemrum.

    Læs mere…
  • Miljøreportagen 26 Jul 2010 | 5:55 pm

    Hvert år smider hver eneste dansker i gennemsnit 63 kilo mad i skraldespanden. Mad, som kunne være endt på tallerkenen. Miljøreportagen ser på spild af fødevarer, som koster både penge og ressourcer.

    Læs mere…
  • Nyheder - Nyheder 24 Jun 2010 | 6:05 pm

    Hvad får 21 mænd i alle aldre og fra alle egne af landet til at bruge en hel weekend på at udføre hårdt manuelt arbejde og på at lære, hvordan det gøres bedst muligt?

    Læs mere…