Fiskepladser Mariager Fjord Als Odde

Als Odde

AddThis Social Bookmark Button

Der er gode P-muligheder tæt på vandet. 

Vadefiskere kan fiske langs kanten af sejlrenden godt en kilometer ud i Kattegat. Har du pontonbåden med er der også gode muligheder på sydsiden og ind i fjorden. Bl.a. finder du nogle store muslingebanker og ålegræs bede. Derudover er der flere gode strømskel som selvfølgelig er afhængig af tidevandet og dets styrke. 

Strømskel ved Als Odde

Sejrenden snor sig mellem fjordens nord og sydside. Når vandet falder og stiger dannes der strømskel!

Fed ørred fra den ydre del af Mariager Fjord

Der er masser af føde i form af rejer, børsteorm og småfisk.

Kort over området

Senest opdateret (Fredag, 25. december 2009 10:21)

 

Tilføj kommentar


Sikkerhedskode
Opdater

Geddegalleriet

Mariager Fjord galleriet

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Danish English German Japanese Norwegian Swedish
Nyheder
  • Natursyn 1 Aug 2010 | 2:03 pm

    Natursyn besøger Kong Oscars Fjord i Østgrønland og går i land på øerne i fjordsystemet for at opleve naturen i Nordøstgrønlands Nationalpark. Repodcast fra den 25. november 2006.

    Læs mere…
  • Klima og miljø 30 Jul 2010 | 5:10 pm

    Hvad kan kaldes bæredygtigt fiskeri og har vi overhovedet styr på, hvad der foregår ude i havene omkring os?

    Læs mere…
  • Nyheder fra DMI - rss 30 Jul 2010 | 2:54 pm

    Observationer af det øjeblikkelige vejr, som er en af hjørnestenene i vejrudsigterne tilblivelse, foregår mange steder på Grønland med de fuldautomatiske såkaldte ødevejrstationer. Men selv ødevejrstationer skal udskiftes med jævne mellemrum.

    Læs mere…
  • Miljøreportagen 26 Jul 2010 | 5:55 pm

    Hvert år smider hver eneste dansker i gennemsnit 63 kilo mad i skraldespanden. Mad, som kunne være endt på tallerkenen. Miljøreportagen ser på spild af fødevarer, som koster både penge og ressourcer.

    Læs mere…
  • Nyheder - Nyheder 24 Jun 2010 | 6:05 pm

    Hvad får 21 mænd i alle aldre og fra alle egne af landet til at bruge en hel weekend på at udføre hårdt manuelt arbejde og på at lære, hvordan det gøres bedst muligt?

    Læs mere…