Fiskepladser Randers Fjord Dronningborg Bredning

Dronningborg Bredning

AddThis Social Bookmark Button

Dronningborg Bredning er beliggende omkring 500 meter øst (nedstrøms)  indsejlingen til Randers. 

Her finder du resterne af det der engang var Gudenåens delta. Det er også her, du på trods af områdets tætte placering på Randers centrum, kan nyde synet af "sort sol", lappedykkere, rørhøg og en sjælden gang en jagende fiskeørn. 

På trods af at området juridisk hører under saltvandsfiskeriloven, er fauna og langt mere til ferskvand end til saltvand. 

Udover gedder og aborrer er finder du i Bredningen af god bestand af brasen og rudskaller i rekord størrelse. Ål, sandart, rimte, flire, hork og en enkelt karpe kan du også støde på. 

De fleste steder er bunden sandet og mudret. Fiskeriet foregår fra båd som kan søsættes fra den kommunale ophalerplads der er etableret på sydsiden i Randers yderhavn. Flydering eller pontonbåd kan frit søsættes fx fra diget der går langs nordsiden. 

storaborre_lars

Lars Pedersen med aborrer fanget om morgenen på popper

Fiskeriet

Alt efter opvarmningen, er forårs og forsommerfiskeriet utroligt givende. Efter gydningen og vinteren har gedderne for alvor fået appetit!

Sol, varme og næringsrigt vand skaber ideelle betingelser for den bundfaste vegetation, der i sommer månederne, nogle år, dækker en stor del af de frie vandmasser. 

Vegetationen er et perfekt skjulested årets yngel, der stortrives og udgør føden for rovfisk og fugle. 

Ofte kan en popper fisket i det frie vand overraske. Jeg er nok heller ikke er den eneste der bliver ophidset når en storgedde nådeløst og med voldsom kraft kaster sig over popperen. 

Sensommer og efterår

Fra midten af august, når grøden er ved at falde som følge af det aftagende lys,  kan den morgenfriske opleve stimer af jagende aborrer, ligesom den spejlblanke overflade brydes dramatisk når en gedde har udset sig morgenmaden. 

Scenen kan også være fantastisk når rullende tågebanker kæmper mod den varmende sol, Ikke noget at sige til at man nu glemmer den hektiske by som lægger navn til fjorden!

bjarne_fries_rudskalle

Bjarne Fries med rudskalle fanget på flash geddeflue - hvem sagde fredfisk?

Fredning 

Bredningen er et brakvandsområde hvor det er saltvandsfiskeriloven der er gældende. 

Selv om kendskabet til brakvandsgeddernes biologi er begrænset, har undersøgelser vist, at deres gydning finder sted i perioden 1. april-15. maj. Fredningen gælder derfor i den periode begge dage inklusive. Det betyder konkret, at alle gedder skal genudsættes. Bedst af alt er det helt at undlade fiskeri efter gedderne i denne periode. 

Det er også værd at nævne, at brakvandsgeddens mindstemål er 50 cm. C&R kan varmt anbefales!

http://fredning.fd.dk/

Navn:
Fredet område
Vandløbsnr:
15 11 1
Fredningsperiode:
1. juni - 31. december
Lovgrundlag:
FM bkg.nr. 36 af 19. januar 1998, § 5 (Link)

Altså ikke problemer for Sportsfiskere.

Kort over området 

Senest opdateret (Fredag, 25. december 2009 14:30)

 

Tilføj kommentar


Sikkerhedskode
Opdater

Geddegalleriet

Mariager Fjord galleriet

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Danish English German Japanese Norwegian Swedish
Nyheder
  • Natursyn 1 Aug 2010 | 2:03 pm

    Natursyn besøger Kong Oscars Fjord i Østgrønland og går i land på øerne i fjordsystemet for at opleve naturen i Nordøstgrønlands Nationalpark. Repodcast fra den 25. november 2006.

    Læs mere…
  • Klima og miljø 30 Jul 2010 | 5:10 pm

    Hvad kan kaldes bæredygtigt fiskeri og har vi overhovedet styr på, hvad der foregår ude i havene omkring os?

    Læs mere…
  • Nyheder fra DMI - rss 30 Jul 2010 | 2:54 pm

    Observationer af det øjeblikkelige vejr, som er en af hjørnestenene i vejrudsigterne tilblivelse, foregår mange steder på Grønland med de fuldautomatiske såkaldte ødevejrstationer. Men selv ødevejrstationer skal udskiftes med jævne mellemrum.

    Læs mere…
  • Miljøreportagen 26 Jul 2010 | 5:55 pm

    Hvert år smider hver eneste dansker i gennemsnit 63 kilo mad i skraldespanden. Mad, som kunne være endt på tallerkenen. Miljøreportagen ser på spild af fødevarer, som koster både penge og ressourcer.

    Læs mere…
  • Nyheder - Nyheder 24 Jun 2010 | 6:05 pm

    Hvad får 21 mænd i alle aldre og fra alle egne af landet til at bruge en hel weekend på at udføre hårdt manuelt arbejde og på at lære, hvordan det gøres bedst muligt?

    Læs mere…