På disse sider kan du læse om mine erfaringer når det gælder fiskeriet efter gedder på fluegrej.
Siden begyndelsen af 80érne har geddefluefiskeriet givet mig masser af rigtigt gode fiskeoplevelser.
Lokalt fisker jeg bl.a. i Glenstrup Sø, Fussing Sø, Tange Sø, Bjerregrav Moser, Nørreåen, Gudenåen og i Randers Fjord (brakvandsgedder).
På trods af den ellers intensive udnyttelse af naturen, hvor blandt andet overfiskeri, for kortsigtet økonomisk vinding, hører til dagens orden, er gedden en af de få fisk der stadig holder stand.
Her i Danmark er vi samtidigt så heldige, at langt de fleste af os har et rimeligt geddefiskevand inden for rækkevidde. På den baggrund er det da heller ikke særligt overraskende, at netop geddefluefiskeriet de senere år har fået mange seriøse udøvere.
Når samtidig en del geddevande huser fisk i 10 kilos klassen - og ofte endnu større individer - er det klart, at disse muskelbundter, tiltrækker sig en større andel af den voksende skare fluefiskere, som er på stadig opdagelse efter nye fiskeudfordringer.
Skulle jeg vælge en fisk blev det gedden!
Senest opdateret (Lørdag, 14. november 2009 14:03)