Det tabte land og Tange Sø
Kjeld Hansen har netop færdiggjort artiklen om Tange Sø. Med overskriften: "Tange Sø skulle have været tømt i år 2000" lægges der op til en historisk gennemgang af den kunstigt skabte sø og proppen i Gudenåen. Artiklen er en del af projektet Det Tabte Land, som område for område beskriver hvorledes naturen har måtte vige for (kortsigtet) økonomiske interresser.

Efter en lang dag på Tange sø er vi gået i land ved Ans!
Du kan læse Kjeld Hansens artikel om Tange Sø Her
Kjeld Hansen er født 1947. Han har udgivet kritiske reportager, dybdeborende journalistik og en række miljøbøger. Kjeld Hansen er forfatter til den danske udgave af bestselleren Den Grønne Forbrugerguide (1990) og en stribe bøger om natur, miljø og forbrug.
Han er internationalt kendt for sin afsløring af rovdriften på Grønlands natur med bogen "A Farewell to Greenland's Wildlife" (2001). Kjeld Hansens bog "Der er et yndigt land" - om Danmarks naturs tilstand – vakte stor opmærksomhed i 2003 og underbyggede hans position som landets førende miljøskribent. I 2008 udgav han "Det tabte land" - det store historiske værk om magten over den danske natur. Bogen fik begejstrede anmeldelser og Dansk Forfatterforenings fagbogspris i 2008. Læs mere om Det tabte land her.
Kjeld Hansen har flere gange været indstillet til Danmarks største journalistiske pris, Cavlingprisen, og har arbejdet tæt sammen med Nils Mulvad, direktør for DICAR (Center for analytisk journalistik), blandt andet om at få listen over modtagerne af EUs landbrugsstøtte offentliggjort. (Læs mere om Mulvads og Hansens arbejdsmetoder iJournalisten).
Kjeld Hansen driver det uafhængige konsulent- og kommunikationsfirma, BæreDygtighed, der rådgiver virksomheder, institutioner og private om omstilling til miljøvenlig produktion, forbrug, administration og levevis. Omfattende foredrags- og kursusvirksomhed.
| < Forrige | Næste > |
|---|
Senest opdateret (Torsdag, 20. januar 2011 14:59)




Det tabte land og Tange Sø



