Banner
Banner
Banner
Banner

Gamle nyheder 2011 på godt og ondt

By PLAVEB

2011 på godt og ondt

Brugervurdering: / 0
DårligBedst 
AddThis Social Bookmark Button

Selvom det i årets første måneder var det isen der drillede og begrænsede mulighederne for en fisketur, lykkedes det alligevel at komme ud og opleve naturen og spændingen. 

Det blev til mange gode fisk og oplevelser i både åen, fjorden og på havet. I april stod den på en super god Bombayfly tur til den sydsvenske østkyst. Sommerferien blev som vanligt afholdt ved norske Rena og Glomme.

2011 Årets fisketure fordelt på månederne

11fisktur 
Som det fremgår var det især de lange dage og de lyse nætter der gav mig mulighed for at komme afsted. 

Mariager Fjord
De fleste har oplevet at fjorden ikke har fisket så stabilt og godt som tidligere. Der er flere forhold som har betydning. Fx. har de seneste isvintre betydet at skarven har måtte hente sin føde oppe i de hurtigstrømmende øvre dele af vores vandløb, der altid er isfri. Det har uden tvivl toldet gevaldigt på ørredbestanden. Også forårets algeopblomstring, hvor flokke af ørreder blev fanget og på det nærmeste lammet, for senere at afgå ved ved døden, har haft negativ indflydelse. Endeligt ser det ud til at der er en stigning i antallet af garn, der som bekendt heller ikke gavner vores chancer for fisk.

IMG_0015 
Heldigvis og på trods af omtalte begivenheder, har fjorden og fiskeriet her, givet de fleste af os rigtigt dejlige oplevelser.

Med håbet om et godt nytår med masser af spændende oplevelser derude! 


 

 

Senest opdateret (Mandag, 2. januar 2012 19:43)

 

Tilføj kommentar


Sikkerhedskode
Opdater

Danish Czech Dutch English Finnish German Japanese Swedish
Nyheder
  • Nyheder fra DMI - rss 22 May 2012 | 11:49 am

    27,1°C blev mandagens højeste maksimumtemperatur målt ved Nakkehoved Fyr klokken 14. Den gennemsnitlige maksimumtemperatur for landet endte på 23,3°C.

    Læs mere…
  • Natursyn 18 May 2012 | 12:18 pm

    Får og stærekasser på Hornbæk Golfklubs bane skal blandt andre tiltag være med til at at få sport og natur til at spille bedre sammen, fordi flere golfspillere sætter naturoplevelsen på golfbanen højere end selve spillet.

    Læs mere…
  • Nyheder - Nyheder 10 May 2012 | 9:31 pm

    Nye foldere beskriver særlige lokale regler for garn-, ruse- og stangfiskeri i saltvand. Folderne skal øge kendskabet til loven, så ulovligt fiskeri bliver mindre.

    Læs mere…
  • Miljøreportagen 30 Dec 2011 | 7:15 am

    Vores nye huse skal være tæt på selvforsynende med energi i 2020, det har EU bestemt. Men mange danske lavenergihuse lider af en række børnesygdomme. Vi tager temperaturen på fremtidens huse med et par eksperter.

    Læs mere…
  • Klima og miljø 31 Oct 2011 | 2:03 pm

    Vi bliver flere og flere og fylder mere og mere. Klima og miljø ser i sin allersidste udsendelse nærmere på det største miljøproblem af alle - os mennesker!

    Læs mere…
Nyheds arkiv
Fiskepladser

Fiskepladser

Med fluestangen som følgesvend kommer du ud i vores smukkeste og mest uberørte natur !