Grej & Fluer Grejanmeldelser I plastictrolmandens værksted

By PLAVEB

I plastictrolmandens værksted

AddThis Social Bookmark Button

 

Seneste nye fra Mortens Bundgaards udviklingsværksted, er en serie rør til rørfluer, krogstyr, Power Disc's og coneheads. Alt bearbejdet i bedste kvalitet og med største præcision. Morten Bundgaard i værkstedet hvor der udtænkes nye produkter og designes.

Cones og marabou

Rørfluer bundet på Mortens rørfluerør, hacklet med super lækre tyndstammmede marabou fjer spundet i en dubbingløkke.

Plast i overflod

Lidt af udvalget i rør, coneheads og Power Disc's

Morten Bundgaard - en kreativ mand

Udover at binde fluer og fiske, er Morten Bundgaard altid på opdagelse efter løsninger der kan forbedre fluebindingen og fiskeriet. Ja faktisk, kan Morten slet ikke lade være med at eksperimentere, udvikle og sætte i gang.

 
Tid til eksperimenter ved fluestikket
Med et godt udvalg af Mortens Bundgaards produkter, vil jeg de næste måneder gå i gang ved fluestikket. I mit hoved er der således masser af ideer til fluer der kan friste havørred, havaborre, gedde og andre rovfisk.
 
Ps. Har allerede haft lejlighed til at eksperimentere med Powerdisc'ene, der bundet ind i løkken foran geddefluen, både skaber bevægelse og hugstimulerende lydbølger.
Læs mere på Morten Bundgaards hjemmeside: http://www.protubeflysystem.com/

Senest opdateret (Torsdag, 26. november 2009 05:52)

 

Tilføj kommentar


Sikkerhedskode
Opdater

Fluegalleriet

Fluer

Bliv inspireret til nogle timer ved bindestikket!

Når der skal investeres i billeder 

Danish Czech Dutch English Finnish German Japanese Swedish
Banner
Banner
Afstemning
I fjorden og på kysten foretrækker jeg:
 
Banner
Fluefiskerdage i Randers 18.02.2012 10:00 11 Days Læs mere