Søndagsfisk fra Mariager

Mon det var trompet og fællessang der havde lokket denne flotte ørred til Stinesminde?
Dagens oplevelse, der starter rigtig træls med en skadet bil på vej til Mariager fjord i morges.
Stod op og tog en hurtig beslutning. Mariager fjord, så til h...... med andre aftaler, de blev aflyst.
Bilen blev pakket og turen går sydpå, men på motorvejen var der en flok måger der besluttede sig for at begå selvmord. De landede lige foran bilen, hvor jeg kommer blæsende med 135 km/t. Æv.... godt man er forsikret, men selvrisiko komme man til at betale.
Fremme ved Stinesminde kunne jeg pakke ud til trompetmusik og sang. Der var sølvbryllup på vejen.
Vel på vandet blev der fisket i bugten øst for havnen. Der var ikke meget liv, så et par småørred og hornfisk. Så jeg sejler med til skovkanten med stenkysten. På det lave får jeg bundhug (troede jeg) men bundhugget begyndte at bevæge sig og viste sig i en hvirvel.
Så tog fanden ved dyret og da baglinen begyndte at rende af hjulet, blev der sat bremse på og den røg ud af vandet. Det forbedrede ikke mit blodtryk, at se størrelsen på fisken. Efter 15 min. tovtrækkeri, fik jeg den i nettet. 63 cm og på vægten derhjemme, 2,8 kg i renset stand.
Herligt og dagen slutter af med at man må erkende at pontondyret atter har en læk >:o
| < Forrige | Næste > |
|---|
Søndagsfisk fra Mariager







