Hopsa ved Gjerrild

   Gjerrild
111113_peter_albertsen_orred
Peter Albertsen med dagens ørred.

Vindmøllerne stod stille da vi ved nitiden kørte mod den nordlige del af Djursland. Da vi ankom til Gjerrild, kunne vi nyde et stillet Kattegat med en smule uklart vand - hvilken normalt er en fordel.

Der gik det meste af en time inden jeg så en ørred springe et godt stykke ude. Snart så vi flere fisk springe fri af vandet. Fiskede også forgæves til et par stykker der provokerende viste sig i overfladen. Specielt en mindre ørred havde udset sig at området omkring Peter til at lege hopsa... Gang på på gang sprang ørreden lodret ud af vandet uden at vise den mindste interesse for Peters flue, der blev skiftet et par gange.

Snart ver det slut med springeriet og det lykkes nu for Peter at kroge en stridbar ørred, der denne gang hoppede med fluen i munden! {jcomments on}

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

Nyt og politik

Havørred på kysten og i fjorden

rund havørred kyst