Vejret   Tidevand    Vandtemperatur   Søsætning          

Enig, uenig eller har du en kommentar?

Giv gerne en tilbagemelding!

Et par timer i Villestrup

Torsdag den 3. juni 2021.210603 villestrup browntrout

Ikke stor, men smuk... På turen blev flere rødplettede fristet til at tage min tørflue!

Villestrup Å 

Sen starter, sandvandring og få vandplanter

Efter en periode med masser af nedbør ville jeg tjekke om der skulle være lidt liv i den lille å med udløb i Mariager Fjord. 

Kunne med det samme se at grøden kun lige er begyndt at spire.

I en vinter med is på fjorden søger masser af andefugle og svaner op i åen, som ikke fryser til. De sultne fugle æder naturligvis det de kan finde og det går ud over vandranukler, vandstjerne og anden vegetation som findes i åen. 

I det klare vand kunne jeg de flste steder tydeligt se bunden.  Så dog ikke noget til de ørreder der om sommeren, fra fjorden trækker op i det kølige å-vand. 

Fiskede i stedet til lidt bækørrreder som villigt tog min CDC tørflue bundet på en modhageløs krog. 

Godt med lidt fiskeri strømvand inden det for alvor, sidst på måneden, går løs i Rena og Glomma.

210603 villestrup sandvandring

Som hovendparten af vores vandløb, er den ellers smukke Villestrup også kraftig påvirket af sandvandring.

210603 villestrup bevoksning

I baggrunden ses åen og der stod såmænd også en ørred og inhalerede insekter.... Udfordringen er at komme i position uden at skræmme fisken.

Enig, uenig eller har du en kommentar?

Giv gerne en tilbagemelding!

Lignende artikler:

© 2023 - brakvand.dk - Henrik Leth - Skytten 118 - DK-8920 Randers