Tirsdag den 9. september 2025.
Djursland, Fjellerup: Turen bød på skiftende vejr, mange fjæsinger og en enkelt hornfisk. Mens jeg fiskede, nød Dorte en lang strandtur. Dagen sluttede med friskfanget middag og fornyet energi til os begge.
Fjæsinger og frisk luft
Igen i dag var det min trofaste spin(d) doktor, Mette-Mis, der fik mig overtalt til en fisketur.
Min kæreste Dorte følte sig lidt uoplagt, så hun fik lov til at vælge destinationen – og valget faldt på Fjellerup. Snart var vi på vej nordpå med køletasken pakket med en god madpakke og lidt køligt til ganen.
I Randers havde vi sol og en let østenvind, men da vi ankom til Fjellerup, blev vi mødt af et mere gråt og uroligt vejrbillede. Jeg nåede knap at pumpe båden og rigge grejet til, før en kort byge ramte stranden.
Dorte valgte derfor i første omgang at blive i bilen med en bog, mens jeg begav mig ud i det salte Kattegat vand.
Som så ofte på kysten skiftede vejret hurtigt, og efter regnen brød lyset igennem.
Dorte gik en lang, forfriskende tur langs stranden, mens jeg fiskede i de klassiske “badekar” mellem revlerne og ude bag den yderste.
Ørrederne holdt sig skjult, men fjæsing var der masser af, især over sandbunden på to - tre meters dybde. En enkelt hornfisk kunne heller ikke stå for min flue.
Til aften satte vi os til bords med friskstegte fjæsingefileter – en sand delikatesse. Men det bedste af det hele var næsten, at Dorte vendte hjem opløftet og fyldt med ny energi efter sin strandtur.

Bygerne kom fra øst og vinden fra sydøst. Vandet var roligt og strømmen vestgående.
Med kik mod Skovgårde og Hevring Bugt: På strækningen mødte jeg to vadefiskere.

Efter nogle timer returnerede jeg med båd og fjæsing.

Friske fjæsing filetter smørsteges og nydes sammen med lidt grønsager og et godt glas hvidvin.





