Nattefrost og forårssol

Lørdag den 26. februar 2022.220226 tange ny is

Tange Sø: Dagen bød på vindstiller, masser af sol og forårs røde kinder. i Bagvandet skimtes isen som blev leveret af nattefrosten.

Vand og gedder!

Benyttede det fine lørdagsvejr til en tur i den opstemmede Gudenå. Var selvfølgelig lidt spændt på vandstanden efter en februar med rekord stor mængde  nedbør. 

På vejen mod Bjerringbro kunne jeg da også flere steder se en Gudenå, der havde oversvømmet de lave enge. I øvrigt en ganske normal vinterbegivenhed. 

Da jeg ankom til P-pladsen ved Ans blev jeg en smule overrasket over at vandstanden i søen lå på et normalt, måske en smule lavt niveau. 

Tydeligvis har man forvaltningsmæssigt valgt at sende mest muligt vand hurtigst mulig nedstrøms.... Af hensyn til grundejerne opstrøms? 

God strøm og forsigtige gedder

Især da jeg nåede op i den smalle del af bassinet, der hvor Gudenåen bliver til sø, oplevede jeg en meget kraftig strøm, og på de vanlige pladser, hvor vi oftest fanger gedderne, en særdeles god fart i vandet. 

Og først længere nede i den lidt bredere del af søen, mødte jeg interesserede gedder. Gedderne bryder sig tydeligvis ikke af for kraftig strøm. 

Det blev til fem gedder i moderat størrelse inden jeg midt på eftermiddagen satte kursen mod Randers. 

220226 tange motor

Monteret med Torqeedoen og mit registreringsnummer startede jeg dagen med at sejle nogle kilometer opstrøms.

220226 tange gedde

Gedderne var lidt forsigtige, men jeg fik dog fem mindre til at nappe fluen. 

220226 tange vandstand

På trods af rekord meget vand holdes vandstanden i den opstemmede Gudenå på et normalt niveau. 

220226 tange gudenaaen vand

Nedstrøms Tange Sø som her ved Ulstrup er vandstanden høj.

Lignende artikler:

© 2023 - brakvand.dk - Henrik Leth - Skytten 130 - DK-8920 Randers