Hygge med Hoffman

Tirsdag den 10. juli 2018.180710 rena deset jenny

Jenny Hoffman skulle ikke fiske mange minutter før end der var bud efter fluen. 

Rena, Deset.

Dagen startede med en god gang meget tiltrængt sommerregn og jeg blev under soveposen til 09.30 mens jeg hygge lyttede til regndråberne. 

Blev inviteret til kaffe hos Markus Hoffman der netop var ankommet med Jenny, sønnen Noa og kammeraten Kasper. 

Inden aftenens fisketur blev det også til lidt fluebinding og til en omtale af de færdig klargjorte Polish Quill's.

Ved elven fik jeg vist Markus hvor den store drilleørred holder til.... Det er den ørred som krydser omkring i et dybt og stille bagvand og som vælger en uberegnelig fødesøgningsrute.

Efter et par time gik jeg med et par våde drenge tilbage til fiskecampen. Kunne se at Lars Andersen, Jan Simonsen og Henrik Minor Vedel var ankommet efter en dagslang køretur fra Lapland. 

Der skulle selvfølgelig snakkes og det blev også til et par glas rødvin inden sengetid. 

Skal lige nævne at ørreden også drillede Markus som ellers prøvede at friste med sin fine fluer...

180710 rena deset grayling

 Rena stalinger har en god størrelse ligesom de også er i særdeles god foderstand.180710 rena deset henrik

 Efter at have vist Markus Hoffman en udfordrende ørred, som jeg endnu ikke har kunne friste, fiskede jeg lidt stalliger i en strømrende. 180710 rena deset boys

Neo og Kasper, der tidligere på dagen havde fanget gedde og aborre fik ikke meget andet ud af aftenens fiskeri end våde støvler og bukser.180710 rena deset lowwater

På trods af at Storsøen der føder Rena er fyldt op med vand, holdes vandføringe i Rena på et minimalt niveau.

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

God stil - der er plads til alle!

Plads til alle

Som pontonbådsfisker bør du altid tage hensyn til vadefiskere og andre fartøjer som eksempelvis kajakker der ligger for anker.

Det er ikke altid let, og en vadefisker der står i skjul under bredvegetationen, kan være vanskelig at se på afstand. Men når du ser en fisker langs bredden længere nedstrøms, er det god stil at placere dig midt i elven!

Ser du ikke vadefiskeren før det er for sent, er det mest hensynsfuldt, at du uden brug af årer eller svømmefødder og uden at kaste til en eventuel fisk, driver forbi. Det gælder om at undgå at fortyrre. 


Fiskekort til Rena / Glomma


 Vandstand i Rena


rena match hatch

Nyt fra Rena

22.04.23: Nyt om Rena ørreden - Vandring fra sydlige Rena til Storsøen og lænngere opstrøms.