Med tørt og vådt!

Tirsdag den 22. maj 2018. 180522 bredningen grej

Vil i dag prøve om jeg kunne komme i kontakt med et par rimter.

Dronningborg Bredning

Efter et lægebesøg, min første P-bøde som følge af at min automatiske P-skive var blevet overophedet og ulæselig, gik turen til Bredningen.

Havde i dag medbragt en #5 stang med flydeline og en box med  diverse tørflue, pupper og nymfer. Desværre var der for meget vind til at rimterne, som forleden dag fouragerede på overfladen, i dag ikke var i det humør. 

Havde lidt brød som jeg kastede ud i en stille vig. Efter få minutter var fiskene efter brødet, men de var nu blevet selektive og viste absolut ikke nogen interesse for mine fluer. Og selvfølgelig havde jeg i dag ikke nogle "brødfluer" i boksen.

Selv om vandet var varmt og vandstanden lav skulle gedderne også have buddet. Havde i løbet af et par timer fat i tre stykker.  

180522 bredningen vegetation

Lys, varme og masser af gødning får grøden til at vokse eksplosivt. 

180522 bredningen havnen

Den hyggelige Dronningborg Lystbådehavn. 

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.