Endelig: vejrskifte til det gode!

Fredag den 27. juni 2025.250627 rena stalling Norge, Rena: Efter bytur gik turen til elven. Der var lidt døgnfluer på vandet og både ørreder, helt og stallinger blev fristet!

Selektivitet, klækkere ørred, stalling og helt

Dagen startede med lidt nedbør – omkring 3-5 mm – men det kunne ikke ødelægge mine  forventninger til dagens fisketur.

Efter en dejlig morgenmad gik jeg sammen med Dorte ned til Deset broen for at tjekke elven og se, om der var nogen insekt -og fiskeaktivitet. Med en formiddag uden megen vind opdagede vi, at enkelte ørreder sporadisk tog insekter på overfladen. Det var en opløftende start, og jeg blev motiveret til at komme ud og fiske.

Bytur

Før fisketuren begyndte, bestemte vi os for en hurtig tur til Rena. Dorte havde aldrig set byen før, og jeg tænkte, det kunne være en god opvarmning, før jeg tog på vandet. Det blev en hurtig affære, og vi fik hurtigt udforsket  den lille charmerende by.

Ned til elven - farvel til vinden

Da klokken nærmede sig eftermiddag, drog jeg sammen med John Furland ud på vandet. Vinden var igen en udfordring, men jeg fandt heldigvis områder med blankt vand, insekter og fisk – en kombination, der lovede godt for fiskeriet! 

Lidt over seks skete det spændende: vinden lagde sig, og liv begyndte at komme til overfladen. Jeg fandt en flok stallinger på en rolig strækning af elven, der var præget af roligt vand.

Selektive

Det, der gjorde det endnu mere interessant, var, at fiskene var selektive og kun tog de klækkende døgnfluer. Præcist sådan udfordrende fiskeri, jeg elsker allermest!

Jeg afsluttede aftenen med at fiske helt, idet jeg havde lovet Dorte, at hun skulle have røget helt til middagen lørdag.

Desværre mistede jeg fem helt undervejs, men heldigvis fik jeg én i nettet – en dejlig afslutning på en begivenhedsrig dag.

Denne dag vil jeg huske for vejrskiftet og sommerens første stalling og helt/sik, de dejlige stunder med Dorte, og den tilfredsstillelse, det bringer at fange fisk, især de selektive stallinger.

Jeg ser allerede frem til næste fisketur!

250627 rena dorteMin søde kæreste Dorte Aagaard måtte selvfølgelig opleve byen. Ellers går dagen med lidt gåture i området, læsning og afslapning.

Helten måtte lade livet for at blive saltet og senere komme en tur i rygeovnen. 

 250627 rena desetFiskede ned til det hurtige vand nedstrøms på Deset strækningen.

250627 rena klaekkerDagens flue. Benyttede denne klækker i #16. CDC fjer og bryst imprægneres med H&D. Det blev til ørreder, stalling og helt.

250627 rena knoglerJohn og Jonas Furland spiser godt. Da jeg ved 22-tiden vandte hjem og var oppe hos de gæve fiskere fik jeg disse herlige ben som efter en tur i airfryeren, blev nydt som natmad.

 

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

God stil - der er plads til alle!

Plads til alle

Som pontonbådsfisker bør du altid tage hensyn til vadefiskere og andre fartøjer som eksempelvis kajakker der ligger for anker.

Det er ikke altid let, og en vadefisker der står i skjul under bredvegetationen, kan være vanskelig at se på afstand. Men når du ser en fisker langs bredden længere nedstrøms, er det god stil at placere dig midt i elven!

Ser du ikke vadefiskeren før det er for sent, er det mest hensynsfuldt, at du uden brug af årer eller svømmefødder og uden at kaste til en eventuel fisk, driver forbi. Det gælder om at undgå at fortyrre. 


Fiskekort til Rena / Glomma


 Vandstand i Rena


rena match hatch

Nyt fra Rena

22.04.23: Nyt om Rena ørreden - Vandring fra sydlige Rena til Storsøen og lænngere opstrøms.