Hyggetur med Anita: Sved, stallinger og skarpe kast

Onsdag den 16. juli 2025.250716 rena anita boatNorge, Rena: Den årlige tur med Lars B. Johansen og Rune Hansen gav sved på panden og ørreder og stallinger i nettet. Vandtemperaturen nærmer sig 18 grader 

Sved på panden og fisk i nettet – Årstur med Lars og Rune

Den årlige tur med Lars B. Johansen og Rune Hansen leverede igen. Og igen i år var det Anita der servicerede os.

Og i år med fuld varme på alle fronter. Lufttemperaturen pressede sig op mod de 30 grader, og vinden havde stort set valgt at tage sig en fridag.

Det var bagende varmt og til shorts og solcreme.

Vandtemperaturen nærmede sig de kritiske 18 grader.

Problematisk varme

Som mange ved, kan høje vandtemperaturer være problematiske, især ved catch & release-fiskeri. Ørreder og stallinger er kuldeelskende arter, og når vandet bliver for varmt, falder deres iltoptagelse. En ellers skånsom fangst og genudsætning kan ende fatalt, hvis fisken er udmattet og vandet er for varmt. Ved tidligere varmebølger har man midlertidigt lukket elven for fiskeri – netop af hensyn til fiskenes overlevelse.

Men denne dag var vi lige på grænsen. Og fiskene var heldigvis stadig aktive.

Imponeret

Jeg havde fornøjelsen af at passe årene i båden det meste af dagen – og det gav mig en særlig ro til bare at nyde. At observere. At lade mig imponere.

For det er ærligt talt en fornøjelse at være vidne til, hvordan nogle af de dygtigste fluefiskere jeg kender, gang på gang kunne lægge fluen præcist foran ringende fisk – endda med kast på over 20 meter. Det er en disciplin, som kræver både teknik, erfaring og ikke mindst timing.

Bøffer ved shelter

Dagen bød også på et hyggeligt stop midt på ruten – ved den gamle smelter. Her fyrede Rune op under blusset og bød på både bøffer og pølser. Det er de små traditioner, der gør en tur som denne til noget særligt.

Vi sluttede fiskeriet lidt i elleve – trætte, varme og godt tilfredse. Flere ørreder og stallinger havde været i nettet og de fleste genudsat uden at forlade vandet.

Og selv om vandtemperaturen mindede os om naturens skrøbelige balance, fik jeg en dag fyldt med oplevelser, fisk og godt selskab. 

250716 rena anita

Jeg strækker benene og Rune Hansen er i gang med middagen. Bemærk at waders ikke var en mulighed...

250716 rena anita rune relaese

Rune Hansen frigør hurtigt den modhageløse krog, mens stallingen ligger i nettet.

250716 rena anita lars grayling

 Til ære for af fotografen løftede Lars B. Johansen stallingen fri af vandet. 

250716 rena anita rune trout

Rune Hansen måtte også stille sig til rådighed for et billede.  

250716 rena anita solned

Tog et par enkelte kast og præsenteret fluen over mulige standpladser uden at friste.

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

God stil - der er plads til alle!

Plads til alle

Som pontonbådsfisker bør du altid tage hensyn til vadefiskere og andre fartøjer som eksempelvis kajakker der ligger for anker.

Det er ikke altid let, og en vadefisker der står i skjul under bredvegetationen, kan være vanskelig at se på afstand. Men når du ser en fisker langs bredden længere nedstrøms, er det god stil at placere dig midt i elven!

Ser du ikke vadefiskeren før det er for sent, er det mest hensynsfuldt, at du uden brug af årer eller svømmefødder og uden at kaste til en eventuel fisk, driver forbi. Det gælder om at undgå at fortyrre. 


Fiskekort til Rena / Glomma


 Vandstand i Rena


rena match hatch

Nyt fra Rena

22.04.23: Nyt om Rena ørreden - Vandring fra sydlige Rena til Storsøen og lænngere opstrøms.