Fredag den 21. maj 2021. 
På dagens tur havde jeg foruden min fluestang med geddeflue også medbragt sigten. Skrab mellem vandplanter og bundlag afslørede nymfer, snegle og meget andet!
Vårfluer, fisk, fugle og planter
Blev opfordret til at deltage i fredagens BioBlitz og TV2 arrangement Danmark Redder Jord.
Min opgave var at finde så mange forskellige fisk som overhovet muligt. Det blev til gedde, arborre, Rudskalle, Hork, flire og gydende brasen.
Derudover så jeg to arter vårfluer og et par enkelte døgnfluer.
Fiskede naturligvis også og fristede med min flue tre gedder.
Desværre var to af gedderne synligt mærkede af at være fanget tidligere. Den ene havde et brækket kæbeben og den anden havde tydelige sår efter en gafkrog.
Troede faktisk, at de fleste der fisker i Gudenåen var interesseret i en god sund bestand af gedder? Men brug af gaf krog og tænger, der knækker kæbebenet tyder på det modsatte, eller i bedste fald manglende kundskaber.
På dagens tur hvor jeg brugte min sigte næsten lige så meget som fluestangen, blev det som nævnt til tre gedder der fortsat svømmer rundt i Gudenåen.

Gudenåen nedstrøms E45.

Der nørdes vandinsekter og småfisk fra Gudenåen.

Tydelige sår efter en gaf-krog. Gedderne fortjener bedre end en gaf-krog gennem den tynde hud i undermunden!

Sådan skal en gedde landes.... Alderbedst er det, at lade fisken blive i vandet mens du frigør krogen.




