Mariager Fjord: I bedring efter iltsvind!

Lørdag den 11. oktober 2014. Mariager Fjord, Ørnedalsbugten. Dagen var afsat til fællesarbejde i vores lille andelsboligforening, men da vi kom fra morgenstunden og blev tidligt færdig, gik en turen en tur nordpå. 

141011 ornedalen 2

Omgivelserne kan næppe blive meget smukkere og bedst af alt, så ser det ud til at fjorden er i bedring efter sensommerens iltsvind. Selvfølgelig er der ikke det mylder af kutlinge og fjordrejer, som vi normalt kan nyde synet af. Men inde på det lave vand er der trods alt liv! 

141011 ornedalen 1

Fiskede over forskellige dybde, men observerede hurtigt, at der langs land var lidt mindre ørreder der tog for sig af de biller og andre insekter, der vovede sig ud af skoven og endte på vandet. Havde et par hug og to mindre ørreder i hånden...{jcomments on}

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

Havørred på kysten og i fjorden

rund havørred kyst