Idyl oven vande, under vandet alger og garn!

Mariager Fjord, Ørnedalsbugten
110613_morgen_ornedalen_lars_andersen
Smuk morgen, men vandmiljøet er bestemt ikke i orden!

Lars Andersen var med på morgenens tur i den indre del af Mariager Fjord. Efter flere tilbagemeldinger var vi spændte på at se fjorden nærmere efter. Søsatte i Ørnedalsbugten og krydsede fjorden for at søge efter fiskbare ørreder på nordsiden. Krydsede igen fjorden ved Bramslev. 

Konstaterede snart, at der var store lommer med rødligt algefyldt vand, mens andre områder havde frisk klart vand. Under land er der masser af kutlinge, hundestejler og fjordrejer. Lidt længere ude, fra 1 - 2 meter vand var sigtbarheden som i en kop tynd kaffe.  Så i alt fem ørreder, men havde kun lejlighed til at præsenterer fluen nogenlunde seriøst til en enkelt. 

Så forøvrigt også kun en enkelt garnkæde blive røgtet..... Tror vi skal håbe på en blæsende kølig sommer og mild blæsende vinter....! 

VEJLEDNING: VALG AF FLUER!

danica

Det er vigtigt at have de rigtige fluer i æsken.

Uanset om du skal fiske langs kysten og i fjorden, eller om det gælder søernes glubske gedde, elven og åens ørreder og stallinger, er den rigtige flue vigtig.

Ud over at sælge fluer som jeg selv binder, giver jeg gerne gode råd til valget af fluer til dit fiskeri.

Kontakt mig, fortæl om dine fiskeplaner og modtag mine anbefalinger.

Havørred på kysten og i fjorden

rund havørred kyst